Sok embert látok háziállatokkal. A legtöbbjük kis palotapincsikkel, csivavákkal, mopszokkal vagy testméretben hasonló beltenyészetes ebbel, gügyög. Többet foglalkoznak velük, mint magukkal. A házban megkülönböztetett, előkelő helyen vannak. Bemehet a fürdőszobába, a nappaliba, a hálószobába, sőt, ott alszik az ágyban a gazdival. Boldog-boldogtalannak háziállata van. Mert az kell. De, mint a gyerek esetében elfelejtik, hogy nevelni is kellene, nem csak odarakni a kaját a teremtmény elé.
A mopszról mindig annak a kórházi sorozatnak a szereplője jut szembe. Hugh Laurie. Dr. Ház. Talán fél részt láttam abból a sorozatból, ha nem többet. Egy bárgyú, bambaképű, bociszemű, kétbalkezes alak, aki mellesleg hikomat, és bohóckodva, bugyután oldja meg a dolgait és a magánéletben talán éppen ennyire, ha nem jobban szerencsétlen.
Miért vannak oda érte? Nem tudom. Egyáltalán nem tartom sármosnak, sem értékelhetőnek, sem semmilyennek. Nem érzek semmi pozitívumot. Csak a szenvedést, ha ránézek. A sajnálatot. Egyáltalán nem motivál. Esetleg arra, hogy soha ne legyek ilyen.
Hasonlók az érzéseim a fent említett állatokkal kapcsolatban.
Ilyen gnóm testű, arcú, ügyefogyott kutya sosem kellene. Ezek idegesítőek. Például a mopsz. Még rendesen levegőt venni sem tud, nyáron a nagy melegben nem szabad kiengedni, mert fuldoklik. Idétlenül tartja a nyelvét, aránytalan teste van. Sokszor kancsalok, mert egyszerűen a kicsi, összenyomott koponyájukban nem fér el a szemük, továbbá arról is lehetne beszélni, hogy ugyanebből az anatómiai sajátosságból kifolyólag kifordul a szemhéjuk, aminek következtében állandóan sérül a szaruhártya és vagy megvakul vagy a gazdi kénytelen befektetni egy alsó hangon 50 ezer forintos műtétbe. (El lehet képzelni hányan teszik ezt meg.) A kis csivavavák és a hasonló formájú, idegbeteg képződmények meg vadulnak, marnak, harapnak; mindenre és mindenkire rátámadnak. Aztán meg futnak a gazdihoz, ha valami megrémiszti őket a fűben. A macskánál kisebb testű kutyák, forgatják a gülü szemeiket. Egyáltalán nem vonzó. Irritáló. A legtöbbjük pedig orvosi segítség nélkül (császármetszés) még szülni sem tud, olyan kicsi a medencéjük.
Miért tenyésztenek ki ilyen életképtelen kutyákat?
Miért tenyésztenek ki ilyen életképtelen kutyákat?
Vajon az emberek mit látnak bennük? Tudat alatt jó érzés, hogy vannak náluk is esetlenebbek és csúnyábbak? Talán pont ezt a gyámoltalanságot szeretik? Hogy vigyázhatnak rájuk? Gegyülhetik őket? Gügyöghetnek hozzájuk, becézgethetik őket? Azt érzik, valakinek fontosak? Magány elleni hús-vér szérum?
Félelmetes számomra, amikor olyan felnőtt emberek látok a kutyáikkal, akik azokat emberként kezelik, gyerekeimnek nevezik őket, felöltöztetik őket, puszilgatják és a hálószobában egy ágyon osztoznak.
Nekem a karakteres arcú, éles arccsontú, metsző tekintetű, világos szemű emberek tetszenek. Akik erőt, tekintélyt sugároznak. Magasak, karcsúak. Akik talpraesettek, tudással rendelkeznek, de mégsem a doktrinikus elvek szerint élnek, hanem kellő objektivitással, nyitottsággal, egészséges közvetlenséggel. Akikből árad a nyugalom. Ezek az emberek lenyűgöznek. Nem irigység van bennem, ha ilyen embereket látok. Éppen ellenkezőleg, a vágy: bárcsak én is ilyen lehetnék!
Nekem az okos pofájú állatok tetszenek; melyeknek a tartása kifinomult, kecsesek, izmosak, arányosak, nem agresszívek, de harcra készek, éberek. Büszkék. Egy ilyen állat gazdájának lenni, igazi kiváltság.
Nincsenek megjegyzések
Megjegyzés küldése