Eltévedni gps-i dolog

GPS, egy Navon N660 + a hozzá tartozó EU-s térképek.

Nem egy új darab; több, mint tíz éve tisztességes, becsületes módon vásárolt termék, a megfelelő módon bejegyzett és üzemeltetett szaküzletből (tehát nem havertól, használtan, pult alól). Arra egy idő után rájön az ember, hogy valójában nem is maga a pici, téglalap alakú elektronikus doboz az, amit megfizet, sokkal inkább a rá tölthető térképek miatt kerül busás összegbe. 

Évente csupán néhány alkalommal kellett használnod, azonban most eljött az idő, hogy heti rendszerességgel vedd igénybe 21. századi iránytűdet. A garancia bár lejárt, mégis úgy okoskodsz: „gerinces módon jutottam hozzá, suskus nélkül, mert így akartam, és mert titkon abban bíztam, hogy ezáltal egy minőségi termékhez jutok, minőségi támogatással”. 

Nem egészen.
Erre a felismerésre a sokkos, több lépcsőfokú rádöbbenés vezet.

A kaland már a hivatalos oldalon elkezdődik: regisztráció hiányában és egy szoftver (ez biztosítja a kapcsolatot a GPS, a számítógép és az internetes áruház között) gépre történő letöltése nélkül (amit az oldalról lehet leszedni) semmihez sem tudsz hozzáfogni.

A szoftver feltelepítése, valamint az eszköz felismerése több ponton problémába ütközik. Az egyik legnagyobb maga az operációs rendszer, amit használsz a számítógépeden. Túlságosan új, a fejlesztők nincsenek felkészülve a napi rendszerességgel megjelenő windowsokra. A következő szignifikáns probléma (ami az eszköz felismeréséhez kell) az USB driverek hiánya és/vagy nem megfelelő verziószáma és/vagy az, hogy egyáltalán van USB portod.

Mivel hasonló módszerrel kell a telefonokat is összekötni a számítógéppel, számodra nem ismeretlenek ezek az agyat szétbaszó gondok, hamar megoldod. (Fogalmam sincs, hogy egy számítástechnikához nem konyító ember mégis mihez kezdhet egy ilyen helyzetben.)

Az szintúgy különös enigma: újból fel kell telepítened ugyanazt a szoftvert, csak eggyel nagyobb verziószámmal, de hogy miért van az, hogy ezt az eggyel nagyobb verziószámot csak az internetes boltból lehet letölteni, miután -ELMÉLETIELG- az oldalról már a legújabbat feltelepítetted, azt nem vágom.

Bőszen hozzáfogsz az internetes bolt tartalmának felkutatásához, ahol a store grátisz szekciója, több mint lehangoló: nincs ott semmi, leszámítva a szir-szaros háttérképeket, mert azok baromira fontosak egy GPS-hez.

Jó, veszel egy mély levegőt, semmi baj; emlékezteted magad, hogy ez egy internetes BOLT és te amúgy is törvénytisztelő állampolgár vagy, gerinces úton megszerzett esthajnalcsillagoddal, és ezt a nobelbékedíjat érdemlő attitűdödet tovább akarod folytatni.

Agilisan keresgetsz tovább és hamarosan megtalálod a termékedhez (még ennyi idő után is ott van a támogatott készülékek között!) megfelelő szoftvert és térképeket. Heuréka. Mindegyikért fizetni kell.
Sőt, mivel a készüléked régi, kiderül, hogy a gps szoftvert mindenhogyan frissítened kell, anélkül ugyanis nem tudod felinstallálni az up-to-date térképeket.

Jó, megvan, beteszed a kosárba; jöhetnek a térképek.

Itt kicsit furfangosabb a helyzet, mert ugyanazokat a térképeket, többféle módszerrel lehet megvásárolni. Lehet egyszeri alkalmat kérni és lehet 1 éves előfizetést választani, ami ismét csak ELMÉLETBEN négy darab térképet tartalmaz, negyedévenkénti frissítéssel. De ez csak egy opció, és a térképgyártó fenntartja a jogot arra, hogy az úthálózat -és a főnökök aktuális szeszélyének- függvényében csökkentse ezt a számot. Ergo, simán előfordulhat, hogy egy év alatt egy darab térképet ad ki, és akkor ugyanott vagy, mintha az egyszeri alkalmat tartalmazó csomagot választottad volna, csak az összeg ugye többszörös, az 1 éves csomagnak megfelelő. 

Kiválasztod az egy éveset, indulsz fizetni. Korábban már áttanulmányoztad a fizetési feltételeket, ahol elégedetten konstatáltad, hogy a kis piktogramok között fellelhető a te bankkártyatípusod is. Rögvest a virtuális pénztár felé veszed az irányt, és a szükséges adatok megadása után, kattintasz a fizetés gombra ...

... és kapsz egy jó nagy darab ERROR-t.

Nem érted mi a probléma, minden feltételnek megfelelsz. Többszöri próbálkozásra sem működik.

Írsz egy levelet a supportnak, mégis mi lehet a baj. Néhány nappal később megérkezik a válasz, hogy hiába van neked megfelelő bankkártyád, Magyarországról nem működik ez az opció, ezért valamilyen internetes számlát kell nyitni, csak úgy oldódik majd meg a probléma.

Ehhez pedig már nem vettem fáradtságot, hogy csináljak ilyet.

Így fordulhat elő az, hogy minden a 'törvényt nem megkerülős' igyekezeted ellenére eljutsz a warez világába. Kicsit ez olyan, mint a hétköznapi, egyre kevésbé létező, morális élet. Minél tisztességesebben, gerincesebben akarsz élni, annál mélyebbre süllyedsz. Pontosan ugyanezt éreztem itt is. Mintha csak ez lenne a megoldás: a törvénytelen.

Szóval, címszavak a google keresőjébe, pár kattintás, és pillanatok alatt eljutok a megfelelő fórumra, ahol -micsoda csoda- éppen ugyanezzel a készülékkel bíbelődő sorstársam teszi fel a kérdéseit legutoljára. Pillanatok alatt jön neki a válasz a szükséges instrukciókkal, letöltési linkekkel a hekkelt, legfrissebb szoftverhez és a legújabb térképekhez.
Megoldás percek alatt.

Végső konklúzió? 
Van egy GPS-ed, ami már a polcra kerülése pillanatában, ha nem is elavult, de erősen alsóközépkategóriás hardvert tartalmaz, amelyre minimális erőforrást igénylő szoftvert és kiegészítőket (egy ország térképe, ahol közlekedsz épp; kevés speedcam fájl, kevés POI ésatöbbi) tehetsz, mert különben letérdel a vas. Nem bírja a megterhelést.

Mintha így ösztönöznének a gyártók arra, hogy újabb és újabb termékeket vegyél, drágábban és drágábban, amelyek éppen csak annyival tartalmaznak modernebb, gyorsabb alkatrészeket, hogy egy újabb fél/egy évig kihúzzad.

A wareznek köszönhetően, mindenféle külső szoftver telepítése nélkül hozzáférhettem a GPS-em tartalmához, minimális tudással a sys.txt-be történő két sor beillesztésével extra memóriát tudtam adni a vasnak, amitől bár nem lett rendíthetetlen, de elértem vele azt, hogy az alapvető funkciókat probléma (akadás, fagyás) nélkül kiszolgálja. A fellelhető legújabb szoftver van rajta, a legújabb térképekkel, melyekhez folyamatosan szolgáltatják a linkeket, mihelyst megérkezik a frissebb.

Mindezt úgy, hogy semmilyen pénzembe, időmbe és energiámba (és idegeskedésembe) nem került.

Nincsenek megjegyzések

Megjegyzés küldése